تازه های نشر و فضای مجازی

 نشریات چاپی و درگاههای الکترونیک حاوی موضوعات مرتبط با مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک که به زبانهای فارسی و انگلیسی منتشر می شوند، در این صفحه معرفی شده و اخبارمهم آنها به اطلاع اعضا و علاقمندان انجمن ژئوتکنیک ایران می رسد.

 

 

 

 

افزایش استفاده از توربین های بادی در خشکی و دریا

ماخذ مطلب

وب سایت شورای جهانی انرژی باد

Global Wind Energy Council - GWEC

لینک ماخذ 

عنوان کامل مطلب :

Global Wind Report

خلاصه مطلب :

انرژی باد میتواند هفت برابر بیشتر از کل نیاز اروپا و چهار برابر بیشتر از کل نیاز ایالات متحده به انرژی را بر طرف سازد . هر چند ساخت و بهره برداری از نیروگاههای انرژی بادی در حال حاضر گران بوده و بعضا در مناطقی که انرژی های فسیلی در دسترس است ، مقرون به صرفه نمیباشد ، اما رشد روزافزون تکنولوژی و توافق جهانی روی اهمیت استفاده از انرژی های پاک منجر به کاهش هزینه ها و افزایش کمیت و کیفیت توربین ها و دیگر تاسیسات و سازه های مرتبط با احداث این قبیل نیروگاهها شده است . آمارمنتشره نشان دهنده رشد مداوم ظرف سالهای گذشته و چشم اندازی امید بخش برای سالهای آینده است . از جمله مواردی که در سالهای گذشته مورد توجه قرار گرفته و موانع فنی و اجرایی آن با روند  مثبتی بر طرف شده است ، احداث نیروگاههای آبی فراساحل بوده که جزو منابع اصلی تامین انرژی در دریای شمال اروپا و شرق چین به حساب میایند .

لینک مطلب برای مطالعه بیشتر 

اهمیت مطلب :


مهندسین ژئوتکنیک و همکاران آنها در بخش سازه های ژئوتکنیکی - دریایی جزو اصلی ترین گروههای تخصصی موثر در ساخت توربین های بادی در خشکی و فراساحل هستند . توسعه استفاده از انرژی باد بطور مستقیم در گسترش استفاده از تخصص ژئوتکنیک موثر است .

دانشجویان هندی برنده جایزه خلاقیت ASCE شدند

ماخذ مطلبDrone technology played a key role in two of the four proposals that earned overall awards in the ASCE Innovation Contest.

وبلاگ رسمی اخبار  ASCE


ASCE RoundUp

 

خلاصه مطلب :

مسئولین اعطای جایزه خلاقیت در مهندسی ، وابسته به  ASCE ، دانشجویان هندی را بخاطر ساخت ربات بی سرنشین قابل بکارگیری برای بررسی شرایط و کمک رسانی در حوادث ساخت سازه های زیرزمینی در مهندسی ژئوتکنیک و معدن ، شایسته دریافت جایزه بخش دانشجویی دانستند

لینک مطلب برای مطالعه بیشتر 

حضور رباتها و ابزار دارای امکان کنترل از راه دور در بخش های دیگر این مسابقات که زمینه مهندسی عمران دارد ، نیز جالب توجه بوده است .

گیر دار کردن ژئوممبران از طریق آنکوراژ در پوشش لندفیل

ماخذ مطلب

وب سایت  ژتوسنتتیکا  Earth Anchors for Exposed Geomembrane Covers - Platipus Anchors

Geosynthetics insight 

لینک ماخذ 

عنوان کامل مطلب :

Earth Anchors for an Exposed Geomembrane Cover

خلاصه مطلب :

استفاده از مصالح ژئوسنتتیک برای پوشش لندفیل هایی که پر شده اند ،دارای مزایای فراوانی است اما مشکلات بهره برداری و نگهداری از این پوشش ها نیز باید مدنظر قرار بگیرد . از جمله آن مشکلات بروز پدیده uplift و همچنین لغزیدن پوشش روی سطح شیبدار است که برای یرطرف کردن این مشکلات ، مهندسین معمولا با اجرای ترانشه های گیرداری در پیرامون و روی سطح لندفیل ، سعی در مهار پوشش ژئوسنتتیک مینموده اند . در خبر فوق استفاده از میله های مهار anchorage  برای تثبیت پوشش ژئوسنتتیک روی سطح لندفیل ، در پروژه ای در کشور ایالات متحده ، توضیح داده شده است که میتواند برای مهندسین ژئوتکنیک و متخصصین ژئوسنتتیک جالب توجه باشد .

لینک مطلب برای مطالعه بیشتر 

اهمیت مطلب :


استفاده از ژئوممبران برای جلوگیری از خیس شدن سطح ترانشه ها (شیبهای) مارنی که حین بارندگی در معرض فرسایش شدید قرار میگیرند ، ایده ای است که از مدتها قبل ذهن مهندسین راهساز و ژئوتکنسین ها را درگیر کرده است . بکارگیری آنکوراژ به همراه لایه آب بند کننده ژئوسنتتیک شاید بتواند راهبرد فنی و اجرایی مناسبی در آن قبیل پروژه ها باشد .

احداث تونل euroasia در کشور ترکیه

ماخذ مطلبIstanbul Strait Road Tunnel Boring Commencement Ceremony

تار نمای رسمی پروژه


www.avrasyatuneli.com.tr

 

عنوان کامل مطلب :

EURASIA TUNNEL PROJECT (Istanbul Strait Road Tube Crossing Project)

خلاصه مطلب :

بخش عمده ای از مسیر جدید حدود 14 کیلومتری بین بخش آسیایی و اروپایی استانبول با احداث تونلی دو طبقه به طول تقریبی 5.5 کیلومتر و در عمق بیش از بیست متری زیر آب ساخته میشود . احداث و تعریض بیش از 9 کیلومتر جاده در طرفین تونل باعث خواهد شد فاصله زمانی بین دو بخش استانبول به پانزده دقیقه کاهش یابد .

لینک مطلب برای مطالعه بیشتر 


علاوه بر شاخصه های فنی پروژه که قطعا از جمله شاهکارهای مهندسی میباشد ، شاخصه های مدیریت پروژه و تامین سرمایه ( در قالب تامین ، بهره برداری ، واگذاری BOT ) این کار نیز قابل توجه است.

علاوه بر موارد فوق ، داشتن تارنمای فعال و روزآمد و اهمیت خاصی که مسئولین پروژه برای اطلاع رسانی قائل هستند میتواند الگوی مناسبی برای پروژه های در دست احداث در کشورهای همجوار باشد .

ابزار بندی شمع بتنی پیش ساخته در هنگام تولید

ماخذ مطلب

مجله مجازی مهندسی ژتوتکنیک (EJGE)  

The Electronic Journal of Geotechnical Engineering

لینک ماخذ 

عنوان کامل مطلب :

A New Instrumentation Method for

Driven Prestressed Spun Concrete Piles

خلاصه مطلب :

کنترل صحت و دقت در طراحی شمع دارای اهمیت و الزام میباشد . این کار در انواع شمع های کوبشی معمولا از طریق آزمایشهای بارگذاری دینامیکی انجام میپذیرد که رافع نیاز به انجام آزمایشهای بارگذاری استاتیک نمیباشد . در این مقاله به روش ابزار بندی در هنگام تولید شمع بتنی پیش تنیده با روش سانتریفوژ و استفاده از ابزار های مورد نظر برای ایجاد سهولت و افزایش دقت در آزمایشهای بارگذاری استاتیک  این قبیل شمع های کوبشی  ، پرداخته است .

لینک مطلب برای مطالعه بیشتر 

اهمیت مطلب :


استفاده از شمع بتنی پیش ساخته پیش تنیده که اصطلاحا spun pile  نامیده میشود در دنیا جا افتاده و در ایران با توجه به شروع تولید آن در سالهای اخیر ، رو به گسترش خواهد بود .  اطلاع رسانی در خصوص مبانی کنترل کیفیت تولید و پایش اجرای این قبیل مصالح مرتبط با مهندسی ژئوتکنیک  دارای اهمیت است . 

هم رسانی: به دیگران خبر دهید!

FacebookTwitterLinkedin