جایگاه ملی و جهانی دانشگاه تهران در فهرست موسسۀ رتبه‌بندی شانگهای در سال ۲۰۱۶ با معیار رتبه‌بندی حوزه‌ای دانشگاه‌ها

 

طبق گزارش اخیر مؤسسۀ رتبه‌بندی شانگ‌های در سال ۲۰۱۶ با معیار رتبه‌بندی حوزه‌ای دانشگاه‌ها، دانشگاه تهران جایگاه ۵۱ ـ ۷۵ جهانی و رتبۀ نخست ملی را کسب کرده است.

بدین ترتیب، دانشگاه تهران در جایگاه نخست رتبه‌بندی ملی در حوزۀ فنی ـ مهندسی، و در کنار دانشگاه‌های معتبری چون دانشگاه آکسفورد، کلمبیا، جان هاپکینگز، کره، ملی سئول، صنعتی مونیخ، دوک، ایالتی آریزونا، و موناش، در جایگاه ۵۱ تا ۷۵ جهان ایستاده است. پس از دانشگاه تهران، دانشگاه‌های «صنعتی امیرکبیر» و «صنعتی شریف» به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم ملی و ۱۵۱ تا ۲۰۰ جهان قرار گرفته‌اند.

نظام رتبه‌بندی شانگهای از جملۀ نظام‌های معتبر بین‌المللی برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزشی و پژوهشی است که از سال ۲۰۰۳ راه‌اندازی شده است. این نظام از شش شاخص اصلی به منظور رتبه‌بندی دانشگاه‌ها استفاده می‌کند، از جمله تعداد فارغ‌التحصیلان و استادانی که جایزه نوبل یا جایزه‌های مهم حوزه‌های دیگر را کسب کرده‌اند، تعداد پژوهشگران پراستناد که از سوی مؤسسۀ تامسون رویترز مشخص می‌شوند، تعداد مقالات منتشر شده در مجلات ساینس و نیچر، تعداد مقالات منتشر شده در نمایه استنادی علوم و نمایه استنادی علوم اجتماعی، و عملکرد سرانۀ آموزشی با در نظر گرفتن اندازه مؤسسه و تعداد دانشجویان و استادان.

همچنین این نظام از چهار شاخص اصلی برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در حوزۀ فنی-مهندسی استفاده می‌کند، از جمله تعداد پژوهشگران پراستناد که از سوی مؤسسۀ تامسون رویترز مشخص می‌شوند، تعداد مقالات منتشر شده در نمایه استنادی علوم، برای مقاله‌های منتشر شده در ۲۰ درصد نخست مجلات و مخارج پژوهشی مربوط به مهندسی.

مرجع: سايت دانشگاه تهران

هم رسانی: به دیگران خبر دهید!

FacebookTwitterLinkedin